Elektroencefalografia jest jednym z podstawowych badań pozwalających ocenić czynności mózgu. Wykonanie EEG zaleca się w szczególnych przypadkach. Sprawdzamy, kiedy zgłosić się na badanie oraz jak ono przebiega, a także jak wyglądają przygotowania do EEG.
- Wskazania do wykonania EEG
- Przygotowanie do badania EEG
- Przebieg EEG głowy
- Badanie EEG u dzieci – czy można je wykonywać?
- Badanie EEG – ile kosztuje?
Badanie EEG – na czym polega?
Badanie EGG polega na sprawdzeniu czynności bioelektrycznej mózgu, co możliwe jest dzięki elektrodom przymocowanym do skóry głowy na specjalnym elektroencefalografie. Urządzenie z wyglądu przypomina czepek / siatkę, do którego są doczepione kolorowe elektrody. Rejestrowany sygnał generowany jest przez impulsy przekazywane pomiędzy neuronami.
Wskazania do wykonania EEG
EEG głowy wykonuje się w bardzo specyficznych przypadkach. Przede wszystkim stosuje się je w diagnostyce epilepsji. Dzięki badaniu możliwe jest sprawdzenie, jakie formy leczenia będą najbardziej odpowiednie. Oprócz tego jest również niezwykle pomocne przy wskazaniach przyczyn zaburzeń snu (pozwala określić, w jakim rodzaju śpiączki jest chory). Niekiedy EEG przydaje się przy ocenie, w jakim stanie jest mózg po zatruciu środkami neurotoksycznymi. Lekarz prowadzący może zlecić EEG głowy po różnego rodzaju urazach.
Wskazaniem do wykonania EEG są też zmiany, które mają podłoże w układzie nerwowym. Chodzi tu zwłaszcza o niewyjaśnione omdlenia, zasłabnięcia, utratę równowagi czy symptomy dotykające narządy zmysłów np. zaburzenia wzroku czy słuchu. Badanie EEG zlecane jest również przy częstych bólach głowy. Elektroencefalografia głowy pozwala również wykryć w niektórych przypadkach przyczyny jąkania się.
Przygotowanie do badania EEG
Badanie EEG nie wymaga od pacjenta szczególnych przygotowań. Warto jednak pamiętać, by 48 godzin przed planowaną wizytą odstawić wszystkie substancje, które w jakikolwiek sposób mogłyby wpływać na działanie mózgu. Chodzi tu głównie o leki oddziałujące na układ nerwowy, bo to one mogę w największym stopniu zaburzyć wynik EEG. Należy zrezygnować również z kawy i alkoholu.
W dniu badania trzeba przede wszystkim zjeść lekkostrawny posiłek. To o tyle istotne, że zmiany poziomu glukozy mogą wpłynąć na aktywność mózgu.
UWAGA !
Ważne jest również to, aby dokładnie umyć włosy na skórze głowy i nie nakładać na nie żadnych produktów do stylizacji, ponieważ mogłyby one zaburzać przewodnictwo neuronów.
Przebieg EEG głowy
Elektroencefalografia jest bezbolesna, więc nie należy się jej obawiać. Lekarz przeprowadzający badanie nałoży w odpowiednich miejscach na głowę żel, który pozwala na lepsze przekazywanie sygnału do elektrod. Następnie na głowę zakłada się czepek z elektrodami. Pacjent kładzie się. W pozycji leżącej spędzi kolejne kilkadziesiąt minut.
W czasie badania wykonuje się próby z zamykaniem i otwieraniem oczu, fotostymulacją i hiperwentylacją, ale przez większość czasu badany leży nieruchomo z zamkniętymi oczami.
Badanie EEG u dzieci – czy można je wykonywać?
EEG głowy można wykonywać również dzieciom. W niektórych wypadkach zleca się przeprowadzenie badania niemowlakom. W tym wypadku podczas pomiarów na sali może znajdować się rodzic, który przytuli leżącego na łóżku maluszka. Jeśli dziecko ma problem z wytrzymaniem przez dłuższy czas w jednej pozycji, opiekunowie powinni zgłosić ten problem przed badaniem.
Badanie EEG – ile kosztuje?
Badanie w czuwaniu 30 minut – 120 zł
Badanie w czuwaniu (rozszerzone) 60 minut – 200 zł
Badanie we śnie – 220 zł