04.03.2024r Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

Chociaż do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi podczas stosunku seksualnego – pochwowego, analnego lub oralnego, to nie jest to jedyna droga transmisji wirusa. HPV przenosi się także poprzez bezpośredni kontakt ze śliną lub krwią osoby zakażonej, ale także drogą wertykalną – podczas porodu. Należy jednak pamiętać także o tym, że do zakażenia wirusem może dojść także podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, na basenie, w studiu tatuażu czy saunie.

Objawy HPV

– Jednym z objawów HPV jest pojawianie się nieestetycznych zmian skórnych. Miejsce występowania brodawek i to jak wyglądają, zależy od odmiany wirusa. Zmiany na dłoniach i palcach przypominają szorstkie i wypukłe guzy, z kolei te na stopach i piętach są bardziej twarde i ziarniste. Brodawki narządów płciowych można opisać jako małe, łodygowe guzki lub płaskie zmiany. Ich wygląd porównuje się często do narośli kalafiora. Istnieje też kilka odmian wirusa o niskim ryzyku, które mogą dawać objawy w postaci brodawek w okolicy jamy ustnej i gardła. Są określane jako brodawczaki górnych dróg oddechowych i częściej dotykają dzieci niż osoby dorosłe. W przypadku, gdy układ odpornościowy nie jest w stanie zwalczyć toczącej się infekcji w organizmie wywołanej przez odmianę o wysokim ryzyku, wirus HPV może zacząć stopniowo uszkadzać zdrowe komórki i przekształcać je w komórki nowotworowe.

HPV – zapobieganie

W celu skutecznej obrony przed zakażeniem wirusem HPV niskiego ryzyka należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną posiadającą widoczne brodawki na skórze. Należy szczególnie zadbać o higienę rąk. Aby zapobiegać wirusom HPV wywołanym przez zakażenie drogą płciową, trzeba pamiętać natomiast o uprawianiu bezpiecznego seksu. Większa ilość partnerów seksualnych i zbliżenia bez zabezpieczenia zwiększają ryzyko zarażenia. Dobrą metodą zalecaną w szczególności dla młodych osób, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, jest przyjęcie szczepionki. Chronią one przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, jak również innymi, które mogą wywołać zmiany przednowotworowe lub powstawanie brodawek narządów płciowych.

👉 Przypominamy o możliwości rejestracji na bezpłatne szczepienia przeciwko HPV dla dzieci w wieku 12 i 13 lat.

☎ Rejestracja pod numerem 56 643 00 00 w godz. 8:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku.